top of page
חיפוש

היפנובירתינג – מהי השיטה ואיך היא יכולה להועיל ללידה שלך?

עודכן: 26 בספט׳ 2021


מאת: יהודית היימן, דולה תומכת היפנובירתינג, מטפלת רב תחומית כל יולדת הייתה רוצה להגיע באמונה ומטרה שהלידה שלה תהיה טבעית ורכה ,מלאת קשב פנימי, ללא התערבות רפואית כלשהי. המפגש הראשון שלי עם שיטת היפנובירתינג היה כאשר ליוויתי את בתי ביום שילדה את נכדי הבכור.
גם בתי הייתה ממוקדת מטרה ומלאת אמונה שהלידה שלה תהיה זורמת ורכה, ושהתינוק שלה יגיח לאוויר העולם עם המון אהבה ורוגע, בלי כל התערבות, קלה ככל שתהיה. הגענו לבית חולים לניאדו ב- 4 ס"מ פתיחה. בכל ציר עצמה בתי את העיניים וכאשר הסתיים לחצה לי את היד. עברנו לחדר הטיבעי, נכנסה לאמבטיה, שינתה תנוחות לפי הצורך שלה, אבל בעיקר נשמה והייתה בסוג של מדיטציה מתמשכת. זכורה לי במיוחד סצינה, בין הערביים, בחדר חשוך עמדה בתי מול החלון, מתבוננת בשקיעתה של השמש אל תןך הים, בעלה מצד אחד, המיילדת מצד שני ואני מאחור מעסה את הגב. השקט, השקט העמוק והנכון כל כך… ברור היה שהיא נמצאת בשלב מתקדם מאוד בלידה, העיניים עדיין עצומות, מרוכזת כולה בירידה של העובר בתוך תעלת הלידה ושקט… רגע של קדושה. המיילדת לא יכלה לשאת יותר את השקט, הציעה להשמיע קולות, להיות באקטיביות חיצונית. הסברתי למיילדת שהיא יולדת לפי שיטת היפנובירתינג והיא כולה מרוכזת בלידה ואין לה שום צורך לעשות משהו אחר ממה שהיא עושה. כמה דקות לאחר מכן, חיבקה את הבן הבכור שלה- הנכד הבכור שלי. ארבע שעות מרגע שנכנסה לחדר לידה , 3545 ק"ג של מתיקות ואושר, ללא קרע.
ליוויתי כבר עשרות רבות של לידות ונפגשתי עם סוגים שונים של נשים עם דרכי התמודדות שונות ומגוונות, מעולם לפני כן לא ליוויתי אישה שעבדה לפי השיטה של היפנובירתינג. הלידה הזאת כל כך ריגשה אותי ( צפוי!!! ) והקסימה אותי, בשקט, בדיוק, באמונה ובחיבור של האימא לעצמה, בחיבור לתינוק, ובחיבור לבן הזוג . אני משוכנעת שגם את רוצה לידה כזאת.אז מהי בעצם לידה בשיטת היפנובירתינג?
היפנובירת'ינג HypnoBirthing- היא שיטה המביאה מבט חדש על תהליך הלידה. ההבנה של מארי מונגאן– מייסדת ומפתחת השיטה, שלידה היא תהליך טבעי ובריא והגוף יודע ללדת. זאת בתנאי שלא מפריעים לגוף ללדת והיולדת נמצאת בסביבה תומכת ורגועה. היפנובירתינג היא טכניקה ופילוסופיה להכנה ללידה רגועה ושלווה וליצירת סביבת לידה תומכת, טובה ומעצימה עבור היולדת ועבור תינוקה. בניגוד לשיטות אחרות ללידות טבעיות ופעילות, הסוברות כי הכאב הוא חלק מתהליך הלידה ומנסות ללמד איך להתמודד עם הכאב הקיים (לדוגמה, הספר "לידה פעילה"), שיטת ההיפנובירת'ינג חושבת אחרת.
בבסיס השיטה עומדת ההנחה, שהכאב לא חייב להיות חלק מהלידה, מפני שהכאב שאנחנו חוות בזמן הלידה אינו אלא הפחדים שקיימים בנו לגבי הלידה, בשל התפיסה המוטבעת בנו מקדמת דנא "בעצב תלדי בנים", כאמור שלידה אמורה להיות אירוע טראומטי בחיי כל אישה. לפי השיטה, הפחד והמתח מפני הלידה הם הגורמים לרוב הכאבים ולא להיפך. לידה מתוך פחד היא לידה כואבת ועל כן, לקראת הלידה כדאי למצוא את הסיבה לפחד ולמתח הקיימים מפני הלידה, במקום לנסות לנטרל ולהעלים את הפחד באמצעות משככי כאבים.
שיטת היפנובירת'ינג מניחה שנשים יכולות לקחת אחריות על גופן בזמן ההיריון והלידה, להקשיב לאינטואיציות, לגוף שלהן וללמוד כיצד להימנע מתחושות של מתח ופחד שיכולות לגרום לכאב ואף לעכב את הלידה. ההנחה הבסיסית בשיטה היא שבאישה מצוי כל הידע הדרוש כדי שתוכל להקשיב לתינוק, לדעת איך ללדת ואיך להגיע למצב של חוסר פחד מהלידה. בהיפנובירתינג מלמדים את האישה ההרה את הדרך לידע הפנימי המצוי בתוכה, שיאפשר לה ללדת ללא פחד וללא כאב. לימוד זה נועד כדי לאפשר לאישה ההרה לשחרר את הפחדים הקיימים בה מהלידה, ללמד אותה כיצד לזהות את הפחדים לפני שיהפכו לכאב או כיצד להתמודד עם הכאב, במידה שקיים.
מונגאן פיתחה מעין ארגז כלים המכיל מגוון טכניקות כמו ; נשימות מיוחדות לשלבי הלידה השונים. נשימות להרפיה, נשימות לצירים ונשימות ליציאת התינוק, דמיון מודרך הנשען על דימויים המלווים את הצירים ועוזרים לשים את הפוקוס על הנשימה עצמה במקום על הכאב . הרפיה עמוקה שמטרתה לשחרר את הכיווץ הטבעי הנגרם כתוצאה מכאבי הצירים ופחד מהבאות.
כל הכלים האלה, מאפשרים ליולדת לשים את הידע, הבא מהשכל, בצד ולהשתמש בידע הקדמוני והאינטואיטיבי – שם נמצא כל מה שדרוש לה ללידה עדינה.
הרעיון של מונגאן היה להפוך את הנשים המגיעות לקורסי ההכנה ללידה בשיטת היפנובירת'ינג: א. למודעות – מודעות לפחדים הקיימים בהן ולדברים העלולים לגרום למתח בעת הלידה. עצם מודעות למתח מאפשרת לנשים לשנות את המצב המנטלי שלהן. הן לוקחות אחריות על עצמן ועל התינוק שלהן, מקשיבות לעצמן ממקום מאוד אינסטינקטיבי, ומאפשרות לידע הפנימי שלהן לצוף ולהנחות אותן . ב. למתורגלות – מתורגלות ביכולת להרפות את הגוף ברמה מאוד עמוקה על מנת שיזרום עם תהליך הלידה ולא יתנגד לו. נשים המתרגלות את השיטה מדווחות על פחות התערבויות רפואיות, פחות מקרים בהם העובר נמצא במצוקה, יותר לידות המסתיימות ללא קרע או חתך יזום הפחתה בשימוש במשככי כאבים לידות קלות יותר ומהירות יותר(גם לידות ראשונות) חוויה חיובית ומעצימה של היולדת התאוששות מהירה יותר שלהן אחרי הלידה
מאחלת לכן לידה רכה, עדינה ומלאת קשב פנימי

156 צפיות0 תגובות

Yorumlar


bottom of page